For Plastic-Free Croatian Islands

Udruga Sunce započela je s provođenjem projekta „For Plastic-Free Croatian Islands“ 1. listopada ove godine. Projekt  financira The Beyond Med Association (www.beyondplasticmed.org).

Opći cilj projekta je doprinos smanjenju upotrebe jednokratne plastike, kao i smanjenju onečišćenja plastikom u Jadranskom pa stoga i Sredozemnom moru, implementacijom mjera održivog gospodarenja otpadom koje se temelji na principima smanji, ponovno koristi, recikliraj u općini Sali na Dugom otoku i Starom Gradu na otoku Hvaru.

Specifični ciljevi projekta:

  1. Povećati specifična znanja i dostupne informacije o gospodarenju otpadom, upotrebi jednokratne plastike i razini zagađenja plastikom u dvije lokalne otočne zajednice.
  2. Educirati i podići svijest javnosti o utjecaju zagađenja plastikom na morski okoliš, zagovarati kod ključnih dionika za održivo gospodarenje otpadom temeljeno na principima smanji, ponovno koristi i recikliraj.
  3. Pridonijeti izgradnji partnerstava i jačanju kapaciteta lokalnih partnera za provedbu održivog gospodarenja otpadom te smanjenju upotrebe jednokratne plastike i onečišćenja plastikom u dvije lokalne otočne zajednice.

Nositelj projekta je Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce, a partneri su Grad Stari Grad (Otok Hvar), Općina Sali (Otok Dugi Otok) i Zelena akcija. Suradnici su: SMILO, Inicijativa za Zlarin  bez plastike, a projekt je podržan od strane World Wide Fund for Nature

Glavne aktivnosti projekta:

  1. Provođenje analize o upotrebi jednokratne plastike i gospodarenju otpadnom plastikom u uključenim otočnim zajednicama.
  2. Razvoj „Plana bez plastike“ za svaki uključeni otok participativnim pristupom i radionicama s uključenim dionicima.
  3. Provedba Plana bez plastike.
  4. Organizacija javnih događanja i javnih foruma u lokalnim otočnim zajednicama usmjerenih na podizanje svijesti lokalnog stanovništva o posljedicama plastičnog zagađenja.
  5. Provođenje nacionalne kampanje za podizanje svijesti o utjecaju plastičnog onečišćenja na morski okoliš i dostupna održiva rješenja.
  6. Organizacija studijskog putovanja za upoznavanje primjera dobre prakse i rješenja gospodarenja otpadom u otočkim zajednicama.
  7. Organizacija radionice za izradu Plana komunikacije i zagovaračkih aktivnosti, radionice za jačanje kapaciteta i umrežavanje partnera i okolišnih organizacija koje rade na ovoj tematici.
  8. Završna konferencija u Splitu usmjerena širenju rezultata projekta i poticanju daljnjeg smanjenja plastičnog otpada za predstavnike lokalnih otočnih vlasti, nacionalnih i međunarodnih nevladinih organizacija, JLS, predstavnike HGK, Turističke zajednice, relevantnih Ministarstava i dr.

Početak projekta: 1. listopada 2020.

Trajanje projekta: 24 mjeseca​

Partneri

Web stranica zaštitamora.net izrađena je u okviru projekta “Kartiranje, monitoring i upravljanje prekograničnom Natura 2000 mrežom na moru—4M” (IPA Program prekogranične suradnje Hrvatska—Crna Gora 2007—2013.)

Donatori

Web stranica izrađena je uz pomoć Europske unije i Ureda za udruge Vlade RH. Sadržaj ove Web stranice isključiva je odgovornost Udruge Sunce i ni na koji se način ne može smatrati da odražava gledišta Europske unije.