Povodom obilježavanja Dana planeta Zemlje 22. travnja, Javna ustanova Rezervat Lokrum, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Dubrovačko neretvanske županije i Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce iz Splita organizirali su na Lokrumu raznovrstan edukativni program za posjetitelje Rezervata.
60 nazočnih sudionika, od kojih su većinu činili studenti Sveučilišta u Dubrovniku imali su priliku kroz predavanja i video materijale saznati više o izvorima, sastavu, istraživanju i borbi s morskim otpadom u Jadranu te temi održivog turizma za koji se Republika Hrvatska strateški opredijelila. Ovo događanje omogućio je Grad Dubrovnik u okviru Javnog poziva za predlaganje projekata/programa iz područja zaštite okoliša i prirode na prostoru Grada Dubrovnika za 2016. godinu.
Istom prilikom otvorena je i Edukativna izložba "Neka plavo ostane plavo" realizirana je u okviru projekta „Kartiranje, monitoring i upravljanje prekograničnom Natura 2000 mrežom na moru (4M)“. Provoditelji projekta su Udruga Sunce i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Dubrovačko neretvanske županije, a projekt se financira u sklopu Programa prekogranične suradnje Hrvatska – Crna Gora.
Aktivnosti su se nastavile i u subotu, 23. travnja kada je na Lokrumu provedena Plava čistka - akcija čišćenja podmorja, a po prvi puta će biti postavljeno i provedeno praćenje stanja morskog otpada što je ključno za sve daljnje akcije sa svrhom smanjenja količine morskog otpada u Jadranu.
Izvor: https://zastita-prirode-dnz.hr/ciscenje-podmorja-sklopu-projekta-4m/
Kako smo imali priliku čuti od Mosora Prvana, biologa Udruge Sunce koji istražuje morski otpad u Jadranu, mi smo tek na početku rješavanja ovog problema te još ne znamo koliko otpada ima, iz kojih izvora dolazi, koje obale najviše pogađa, kolika je količina mikroskopskih sintetičkih čestica u Jadranu, koliko su se te čestice ugradile u hranidbene lance i koji je ukupni utjecaj na jadranske ekosustave.
Zanimljivo je da dosadašnja pilot istraživanja koja provode Udruga Sunce i Institut za oceanografiju i ribarstvo pokazuju da više od 90% morskog otpada u Jadranu otpada na plastiku, a top 5 pronađenih predmeta čine:
Web stranica zaštitamora.net izrađena je u okviru projekta “Kartiranje, monitoring i upravljanje prekograničnom Natura 2000 mrežom na moru—4M” (IPA Program prekogranične suradnje Hrvatska—Crna Gora 2007—2013.)
Web stranica izrađena je uz pomoć Europske unije i Ureda za udruge Vlade RH. Sadržaj ove Web stranice isključiva je odgovornost Udruge Sunce i ni na koji se način ne može smatrati da odražava gledišta Europske unije.